Amerika’da başlayarak tüm dünyaya yayılan Finansal Kriz sebebiyle aniden ve önlenemez şekilde yükselen altın fiyatları uzunca bir süre gündemde kalmıştı. Hatta 4 yıl üst üste en fazla talep edilen yatırım aracı olan altın, her sene yükselen fiyatı ile yatırım tarihindeki en yüksek seviyelere ulaşarak yatırımcısına da oldukça kazanç sağlamıştı.

Altın, son altı aydır iniş – çıkışlı bir yatırım dönemi içinde bulunmasına rağmen, en az riskli yatırım araçlarından birisi olması sebebiyle , özellikle Forex Piyasasındaki yatırımcının favori yatırım araçları arasında yer almaya devam ediyor. Bunun sebebi olarak “en güvenli yatırım aracı “ ünvanını almasına sebep olan bir çok faktör sıralanabilir ancak en önemlisi, neredeyse tüm ülkelerin kendi merkez bankalarında altın rezervleri bulunmasıdır. Altının kolay kolay tükenmeyen, doğal bir maden olması ve antik çağlardan bu yana değerini hiç yitirmeyip aksine her yıl daha da değerli olması , kolay nakde çevrilebilmesi sebebiyle altın rezerv edilir. Ülkelerin maddi gücü de bu rezervlere bakılarak kolaylıkla anlaşılabilir.

Her ülkenin altın rezervinin farklı olması da altın fiyatlarının siyasi gündeme göre değişmesinin en büyük sebebidir. Altın rezervi fazla olan veya diğer ülkelere altın temin eden bir ülkenin , uluslararası ilişkileri altın fiyatlarını hızlı bir şekilde etkileyebilir. Bunun dışında, ekonomik açıdan güçlü ülkelerde meydana gelebilecek, doğal afet, kriz, savaş gibi unsurlarda altın fiyatlarına yansımaktadır. Finansal Global Kriz buna iyi bir örnek olacaktır. ABD’deki ekonomik çöküş, Amerikan Dolarının hızla değer kaybetmesi, ciddi bir ekonomik kriz başlaması ve diğer ülkelere yayılması ve sonuç olarak neredeyse tüm dünya ekonomisini olumsuz etkileyen bir süreci geride bıraktık. Bu durum genel olarak “ekonomik kökenli” görülebilir ancak kriz sürecinde ABD’nin krizi yönetememesi olayı küresel boyuta ulaştırmıştı. Kriz sürecinde dünyanın gayri resmi para birimi olan Amerikan Dolarının hızla değer kaybetmesi ve krizin Avrupa’ya ve Asya’ya sıçraması dövizler başta olma üzere bir çok yatırım aracının “güvenilmez” olmasına sebep oldu. Bu döneme hazırlıksız yakalanan çok sayıda yatırımcı da büyük zararlar ettiler. Dolayısıyla yatırımcılar zararlarını telafi etmek için, tecrübeli yatırımcılar da ön görülü oldukları için bildikleri en güvenli yatırım aracı olan Altın’a yöneldiler. Yatırımcıların altın talebi arttıkça, altının da fiyatı yükseldi. Altın fiyatlarının yükseldiğini ve dönemin en karlı yatırım aracının altın olduğunu duyan , yatırımcı olsun olmasın bir çok insanın da altına yatırım yapması , altının rekor seviyelere ulaşmasına sebep oldu. En azından kriz döneminde altına yatırım seyri bu şekilde gerçekleşmişti.

Tarihte biraz daha geriye gidelim, 11 Eylül Saldırısı ve Amerika’nın Irak’ı İşgali dönemlerinde de yine Amerikan Dolarına olan güven azalmış ve Altın’ın değeri oldukça artmıştı. Günümüzde ise Mısır, Tunus başta olmak üzre Ortadoğu’daki siyasi belirsizlik dönemi, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Libya’yı işgali ve diğer ülkelerin bu konu hakkındaki tutumu yine belirli para birimlerini güvenilmez yaparak yatırımcının altına yönelmesine sebep olmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda ise Ortadoğu’daki gerginlik tırmandıkça Altın fiyatları yükselmeye devam edecektir.

Asya, Avrupa veya Amerika dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun , siyasi belirsizlik, gerginlik veya kaos durumu söz konusu ise altın fiyatlarında artış meydana gelmesi kaçınılmazdır. Tarih de bunun bir çok örneği vardır. Tarihin tekerrürden ibaret oldu gerçeğine ise her gün bir yenisini yaşadığımız savaş, doğal afet ve ekonomik krizler ile şahit oluyoruz. Geçmişte yaşanan bu gibi durumları incelediğimizde altının hiç ıskalamadan her seferinde değerlendiğini görüyoruz. Yatırımcıların “öğrenilmiş davranış” olarak altına yönelmesi altının değerinin daha fazla artmasına sebep olmakta ve bir kısır döngüyü başa sarmaktadır. Dolayısıyla gündemi yakından takip eden bir yatırımcıysanız ve altına yatırım yapmak için doğru zamanı bekliyorsanız siyasi dengeleri yakından takip etmek size doğru zamanı yakalama imkanı verecektir.

Ülkeler arası bir anlaşmazlık söz konusu ise, dünya da genel bir belirsizlik dönemi mevcutsa, yeni terör eylemleri meydana gelmişse veya terör endişesi söz konusuysa, dünyanın herhangi bir bölgesinde siyasi kaos yaşanıyorsa, savaşlar veya doğal afetler yaşanıyorsa, enflasyon ya da kriz beklentiniz varsa altına yatırım yapmak için doğru bir zamandasınız demektir.

Şu an Ortadoğu’daki gerginlik ve Libya savaşı , altın yatırımı için uygun koşulları meydana getirmiş, dolayısıyla altın fiyatlarında artış yaşanmaktadır. Bu durumun belirsizliği altın fiyatlarının çok daha yüksek seviyelere ulaşması beklentisini meydana getirmiştir.

Kısacası içinde bulunduğumuz durum altın yatırımı için son derece uygun olup, sadece dünya gündemi takip edilerek altın alım satımı yapmak ve kazanç elde etmek mümkündür.

Şimdi ücretsiz deneme hesabı açın altın ticaretine başlayın >>